Lonsangeleški band PONAREDIL svojo bazo oboževalcev: Na koncert prišli le TRIJE!
12. 11. 2018 ob 09:09
Zagotovili so si turnejo koncertov, ki jih ni obiskal nihče!
Nič ni nenavadnega, da se želijo bandi predstaviti bolj popularni, kot v resnici so - olepševanje, pretiravanje, igranje zvezde ... to so relativno neškoljive in sprejemljive metode samopromocije.
A loasangeleška hard rock skupina Threatin je to idejo ponesla na nivo, za katerega bi predhodno mislili, da je nemogoče: uspelo jim je bukirati 10-dnevno turnejo po Evropi brez kakršnekoli baze oboževalcev, ki bi te koncerte obiskala.
In kako jim je to uspelo? Vodja banda, Jered Threatin, se je izdajal za neobstoječega booking agenta oziroma koncertnega promotorja in s pomočjo lažnih posnetkov domnevno razprodanih nastopov v Los Angelesu, kupljenih lajkov na Facebooku, potrditev obiskov na FB-dogodkih in ogledov na YouTubu ter laganju o (številu) vnaprej prodanih vstopnic pretental lastnike klubov in koncertnih dvoran k sodelovanju.
A že po njihovem prvem koncertu v Londonu, 1. novembra, so po družbenih omrežjih začele krožiti svarila. Klub The Underworld, ki je gostil prvi koncert turneje, je razkril, da je domenvni agent zasedbe Threatin zatrdil, da je band v predprodaji prodal že 291 vstopnic, a so na koncu dogodek obiskali točno 3 ljudje.
V nadaljevanju turneje ni bilo nič bolje. Bristolski klub The Exchange, kjer je band nastopil 6. novembra, je doživel enak nateg - t. i. promotor jim je zatrdil, da je prodanih že 180 vstopnic, na sam koncert pa ni bilo popolnoma nikogar, razen par ljudi, ki so bili na listi gostov lokalne predskupine.
Vodstvo kluba je malo povohljalo in ugotovilo, da so spletne številke zasedbe Threatin ponarejene - vseh 100 ljudi, ki je "potrdilo" svoj obisk na FB-dogodku, sodeč po podatkih na njihovih profilih živi v Braziliji, pod posnetki na YouTubu se kar tre lažnih komentarjev.
Kanal skupine Threatin ima objavljenih kar nekaj videov, ki so bizarni na več različnih načinov. V prvi vrsti so to posnetki s koncertov, ki dajejo občutek, da band nastopa v nabito polni dvorani, a ti posnetki prikazujejo ali samo navdušeno publiko ali samo band na odru, nikoli obojega hkrati, oboji pa dajejo občutek, kot da je zvok umetno dodan (posnetkom publike dodana glasba banda, nastopom banda pa zvoki množice).
Med videi na kanalu so tudi posnetki frontmana Jereda Threatina, kako daje domnevne izjave za intervjuje z mediji, čeprav vse skupaj deluje, kot da preprosto sedi pred postavljeno kamero in govori gledajoč nekam v praznino. Ti posnetki o bili žal že odstranjeni s kanala.
Zadnji nastop skupine Threatin se je odvil minuli četrtek v birminghamskem klubu Asylum 2 - zadnji zato, ker je najbolj nedavni, pa verjetno tudi zadnji nasploh, kajti skoraj nemogoče je, da novica o tej prevari še ni dosegla vodstev ostalih potrjenih dvoran (glej plakat na dnu članka).
Pri Asylumu so povedali, da je bilo tudi njim rečeno, da je dvorana že vnaprej praktično razprodana, a so bili prav tako že obveščeni o izkušnjah predhodnjih klubov na turneji. Pogovorili so se s potrjeno lokalno predskupino in se strinjali, da koncert vendarle izpeljejo - pa ne zaradi Threatin, temveč zaradi ogrevačev, in to popolnoma iz dobre volje, brez vstopnine. Poleg bandov je bilo v klubu točno 13 ljudi: tonski mojster, natakar, 10 povabljenih s strani predskupine ter eden, ki je dejansko že kupil vstopnico.
V zadnjih dneh je prišlo na dan še več razkritij o zasedbi Threatin in njenem ozadju, vključno z lažno glasbeno založbo, lažno PR agencijo, lažno nagrado in še marsikaj.
Kaj točno je Jered Threatin mislil, da bo s to velikopotezno prevaro dosegel, ni znano nikomur. Kakšen odziv je pričakoval vedoč, da na "razprodanih" koncertih ne bo nikogar? Kako je mislil, da se bo lahko izmuznil? Kako bi mu to sploh lahko prišlo prav na dolgi rok?
Dvorane je namreč najel in tudi plačal mesece vnaprej, plačati je moral tudi stroške potovanja in nastanitve ter nenazadnje tudi najete glasbenike, s katerimi je nastopal. Zaslovel vsekakor je, a izključno v negativnem smislu, saj po tem "podvigu" z njim nikoli več ne bo nihče hotel sodelovati. Celotna scena se je obrnila proti njemu in poleg omenjenih videoposnetkov je sebe in iz nekaterih družbenih omrežij izbrisal tudi že sebe in svoj band.
Očitno je imel dečko preprosto sanje, da bi kot neke vrste zvezdnik koncertiral po Evropi, pa tudi finančno zaledje (na desettisoče dolarjev!), da jih je lahko izpolnil.
Ključne besede: Threatin, prevara, koncert, turneja, oboževalci